Loading...

As a leader in thermal technology, we design, develop, and manufacture heating, cooling, and ventilating devices for the automotive industry.

With our employees, we pioneer and shape markets for comfort devices while seeking new ways to drive value for our customers. We employ approximately 13,000 people at twenty locations in North America, Europe and Asia.

We are looking for you to strengthen our team in Hungary, Pilisszentiván (15 km from Budapest) in the position named below.

LABOR TESZTMÉRNÖK

A Te feladataid:

  • az APQP folyamat alapján az autó ülés- és kormányfűtés termékek vizsgálatainak előkészítése együttműködésben a fejlesztési osztállyal,
  • mechanikus és elektromos vizsgálatok végrehajtása vevői előírások szerint,
  • alapanyagok szakító-, nyújtó-, hajlító vizsgálatai,
  • gyengeáramú elektronikai mérések, teljesítményfelvételek, ellenállás mérések, homogenitás vizsgálatok elvégzése IR kamrával,
  • folyadéktesztek, klímakamrákban végzett környezeti szimulációk lefolytatása,
  • hőkamrában történő felfűtési és lehűtési tesztek objektív és szubjektív szempontok szerinti elvégzése (komplett üléseken),
  • a mérési eredmények kiértékelése, az ehhez kapcsolódó dokumentációk elkészítése, szükség szerint azok vevőkkel történő egyeztetése,
  • kísérlettervezés, mérőrendszer megtervezése és felépítése, mérési bizonytalanságok kiértékelése,

Nálunk a helyed, ha:

felsőfokú műszaki végzettséggel rendelkezel (villamosmérnök diploma előny) és kommunikációképes az angol nyelvtudásod (német nyelvtudás előny),

van legalább 1-3 éves szakmai tapasztalatod, autóiparban szerzett tapasztalat előny (frissdiplomások jelentkezését is várjuk, amennyiben van releváns szakmai gyakorlatod),

rendelkezel rajzolvasási gyakorlattal, ismered a méréstechnikát, a mérőszoftvereket, buszrendszereket , mikrokontrollereket, rendelkezel ismeretekkel a metrológiai alapokról

#LI-168960151_GH1

Choose one of the leading firms of the automotive industry!

What can you expect at Gentherm, our innovative and modern company? Various assignments packed with challenges, good team spirit, a motivating international working environment, performance-driven remuneration, opportunities for development, flexible working hours and various benefits.

Your English job application (CV) is expected by e-mail at the following address: cv@gentherm.com. For further information please contact our colleagues at the HR Department at the above-mentioned e-mail address or on the following phone numbers: +36 26-567-738, +36 26-567-957.

Custom Field 1:  7485
Location:

Budapest, HU, 2084

Country/Region:  HU
Date:  Jan 9, 2021

Job Segment: HVAC, Automotive, Operations